Підтримка процесів деколонізації в музеях: фокус на Україні

Новий музейний деколонізаційний путівник, присвячений Україні, створений у межах міжнародного партнерського проєкту, ініційованого Українським інститутом у співпраці з ICOM UK, ICOM Україна (національні комітети Міжнародної ради музеїв Великої Британії та України) та Асоціацією музеїв за підтримки Британської Ради. Англомовна версія гіда вже доступна для вільного завантаження на сайтах усіх партнерів проєкту (частина 1, частина 2). Незабаром буде оприлюднено і переклад українською мовою.

Мета гіда — підтримати музейників і фахівців у сфері культурної спадщини в усьому світі у включенні України до їхньої деколонізаційної практики. Видання розраховане на тих, хто може мати обмежені знання про Україну, але поділяє цінності різноманітності та інклюзивності. Окрім того, що гід пропонує нові погляди на багату культурну спадщину цієї великої європейської країни, він містить достовірну інформацію, яка допоможе впевнено протистояти шкідливим колоніальним наративам, негативним стереотипам, викривленню та хибному маркуванню України та її культурної спадщини.

Попри те, що різні території сучасної України в різні періоди перебували під владою інших держав, гід акцентує увагу на впливі Російської імперії та СРСР. Це пов’язано з тим, що російські колоніальні наративи залишаються маловідомими у світі. Визнаючи складність і неоднозначність процесів переосмислення минулого, гід позиціонує Україну як частину глобальної спільноти, що бореться з колоніальною спадщиною.

Гід створено експертами та практиками з України й інших країн, щоб об’єднати різні погляди та зафіксувати своєрідний «зріз» цієї деколонізаційної подорожі в часі. Приклади з різних галузей — академічної спільноти, архівів, галерей, бібліотек і музеїв — демонструють, як досвід може бути корисним для різних типів пам’яткоохоронних установ. Автори сподіваються, що це видання стане актуальним і для інших країн і контекстів із колоніальним минулим, а також надихне на створення подібних гідів, які розповідатимуть про багатство й розмаїття культурної спадщини інших народів і націй.